Про роботу фонду соціального страхування
Про роботу Могилів-Подільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області в 2020 році
Основними завданнями Могилів-Подільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг; профілактика нещасних випадків; здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.
Так, відділом страхових виплат та матеріального забезпечення Могилів-Подільського відділення станом на 01.01.2021 проведено виплати:
- 185 потерпілим, із яких 4 особи з інвалідністю І групи, 14 осіб з інвалідністю ІІ групи, 96 осіб з інвалідністю ІІІ групи, 71 особа з відсотками втрати працездатності;
- 10 утриманцям, які отримують виплати в разі смерті годувальника.
За 2020 рік було виплачено страхових виплат в сумі 5452,0 тис. грн, в тому числі:
- щомісячні страхові виплати в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсують відповідну частину втраченого заробітку потерпілого, виплачено 185 потерпілим в сумі 4947,1 тис. грн;
- щомісячні страхові виплати особам, які мають на це право в разі втрати годувальника, виплачено 10 утриманцям в сумі 312,4 тис. грн;
- допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності виплачено 10 потерпілим в сумі 134,5 тис. грн;
- страхові виплати одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності виплачено 5 потерпілим в сумі 57,9 тис. гривень.
Велика увага приділяється створенню належних умов для забезпечення медико-соціальної реабілітації, відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві.
Медико-соціальні виплати за 2020 рік склали 768,2 тис. гривень.
Лікуванням у лікувально-профілактичних закладах станом на 01.01.2021 забезпечено 4 потерпілих на суму 64,9 тис. гривень.
Технічними засобами реабілітації станом на 01.01.2021 забезпечено 26 потерпілих на суму 205,9 тис. грн, із них:
- ортопедичне взуття та протезно-ортопедичні вироби отримали за рахунок коштів Фонду 20 потерпілим на суму 197,6 тис. грн;
- відшкодовано проїзд до протезно-ортопедичного підприємства 6 потерпілим на суму 2,3 тис. грн;
- протипролежневою подушкою для сидіння в інвалідному візку забезпечено одну особу з інвалідністю І групи на суму 4,9 тис. грн;
- інші технічні засоби реабілітації (палиці, милиці) забезпечено 5 потерпілих на суму 0,9 тис. гривень.
За 2020 рік забезпечено та відшкодовано вартість лікарських засобів та виробів медичного призначення 2 потерпілим на суму 27,7 тис. гривень.
Відшкодовано потерпілим на необхідні види доглядів: спеціальний медичний догляд – 2 особам з інвалідністю І групи на суму 88,6 тис. грн; постійний сторонній догляд – 3особам з інвалідністю ІІ групи на суму 72,8 тис. грн; витрати на побутове обслуговування – 16 особам з інвалідністю на суму 215,1 тис. гривень.
Забезпечено 2 осіб з інвалідністю І групи інвалідними візками на суму 89,3 тис. гривень.
Станом на 01.01.2021 виплачено потерпілим компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів. Відшкодовано витрати на бензин і транспортне обслуговування 8 особам з інвалідністю на суму 3,5 тис. гривень.
Лікуванням у реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань забезпечено 13 застрахованих осіб на суму 159,2 тис. гривень.
Могилів-Подільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області наголошує, що правом на відновлення здоров'я за рахунок коштів ФССУ може скористатись кожна застрахована особа, яка сплачує або за яку сплачується ЄСВ, у разі настання страхового випадку в період роботи.
Відділом страхових виплат та матеріального забезпечення за 2020 рік прийнято 1387 заяв-розрахунків на суму 12221312,7 грн (в т.ч. Чернівецький район – 346 заяв-розрахунків на суму 2253380,7 грн), із них:
- тимчасова непрацездатність – 7411150,7 грн (в т.ч. Чернівецький район – 1358224,0 грн);
- допомога по вагітності і пологах – 4653316,1 грн (в т.ч. Чернівецький район – 883786,4 грн);
- допомога на поховання - 36900,0 грн (9 виплат), (в т.ч. Чернівецький район – 8200,0 грн (2 виплати)).
У 2020 році до відділення в електронному вигляді надійшло 1201 заява-розрахунок на суму 10565289,1грн (в т.ч. Чернівецький район – 326 заяв-розрахунків на суму 2067725,7 гривні).
Профінансовано відділенням за 2020 рік 1502 заяви-розрахунків на загальну суму 12133626,4 гривень.
Нагадуємо про можливість укладання договору щодо подання електронних документів до Фонду соціального страхування України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 одним із завдань Фонду соціального страхування України є здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Так, у 2020 році спеціалістами відділення проведено 27 перевірок страхувальників:
- планових перевірок – 21;
- позапланових перевірок – 6 (перевірки проведені у зв’язку з припиненням страхувальника).
За результатами перевірок складено 22 рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення чинного законодавства, відповідно до яких:
- сума неправомірно витрачених коштів – 25773,1 грн;
- штрафні фінансові санкції – 13188,5 грн;
- штрафи за порушення порядку використання коштів Фонду – 11942,2 грн;
- штрафи за несвоєчасне або неповне повернення коштів Фонду – 48,3 грн;
- пеня за несвоєчасне повернення коштів – 204,4 гривні.
Разом сума коштів за рішеннями становить 39166,0 гривні. Ці кошти в повному обсязі надійшли на рахунок Могилів-Подільського відділення.
Також за результатами перевірок складено 22 протоколи про адміністративне правопорушення, відповідно до яких винесено 22 постанови про притягнення посадових осіб страхувальників до адміністративної відповідальності на суму 3026 гривень. Ці кошти в повному обсязі добровільно сплачені особами, які несли відповідальність.
Разом сума надходжень до Фонду по відділенню за 2020 рік становить 42192,0 гривні.
Основним порушенням, яке траплялося під час перевірок використання страхувальниками коштів Фонду, є оплата листків непрацездатності, виданих не у встановленому порядку, та оплата того дня, в якому застрахованій особі встановлено МСЕК групу інвалідності.
У 2020 році проведено аналіз роботи комісії із соціального страхування та стану захворюваності працівників у 8 страхувальників. Проведено експертний аналіз порядку заповнення 984 листків непрацездатності. Виявлено 26 випадків порушень Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532 та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, № 455.
Упродовж 2020 року у відділенні за оперативними даними зареєстровано 27 повідомлень про нещасні випадки / гострі професійні захворювання (отруєння) на виробництві, з них 1 нещасний випадок із смертельними наслідками та 25 випадків захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, серед медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я. У результаті розслідування складено 7 актів форми Н-1/НП (непов’язані з виробництвом) та 12 актів за форми Н-1/П (пов’язані з виробництвом). У зв’язку із відсутністю відповідних висновків, які впливають на об’єктивність розслідування, по 8 випадках триває розслідування.
Причинами настання нещасних випадків є: невідповідність засобів колективного та індивідуального захисту встановленим вимогам та їх недостатність; виконання робіт із відключеними або несправними засобами колективного захисту, систем сигналізації, вентиляції, освітлення чи їх відсутність; травмування внаслідок протиправних дій інших осіб; виконання робіт підвищеної небезпеки (на висоті) без використання засобів індивідуального захисту (захисної каски) та спеціального взуття; виконання робіт підвищеної небезпеки (на висоті) без проходження щорічного спеціального навчання та перевірки знань з питань охорони праці; відсутність посадовими особами контролю за роботою працівників; незадовільний технічний стан виробничих об’єктів, будівель, споруд, інженерних комунікацій, території.
Високий рівень виробничого травматизму спостерігається в таких галузях: освіта – 1 потерпілий, будівництво – 1 потерпілий, охорона здоров’я – 25 потерпілих.
Страховим експертом з охорони праці відділення проведено 10 перевірок стану профілактичної роботи щодо створення здорових та безпечних умов праці на підприємствах, у результаті яких виявлено 105 порушень законодавства про охорону праці. Було внесено 10 подань роботодавцям про порушення нормативно-правових актів з охорони праці та законодавства про соціальне страхування. Усі виявлені порушення усуваються роботодавцями своєчасно і надаються відповіді про виконання виданих подань.
Також упродовж 2020 року:
- надано 39 консультацій страхувальникам з питань охорони праці та загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- на 12 підприємствах взято участь в опрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці, надано допомогу в розробленні комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці на підприємствах міста та району. Надано методичну допомогу при розробленні профілактичних заходів, механізмів їх реалізації, впровадження їх на підприємствах страхувальників, внесено пропозиції щодо підвищення безпеки виробництва;
- розповсюджено 75 нормативних актів з охорони праці, а саме: інструкції з охорони праці, брошури з охорони праці, журнали реєстрації інструктажів, плакати тощо;
- взято участь у 16 нарадах для працівників щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці для попередження травматизму;
- взято участь у складі 24 комісій із перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників підприємств.
Могилів-Подільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області